
Vi är glada att välkomna Krisledningspodden som officiell mediepartner till Mötesplats Samhällssäkerhet 2026. Syftet med samarbetet är att stärka kunskapsutbytet, skapa fler möten mellan nyckelaktörer och ge fördjupade perspektiv på besluten som formar Sveriges beredskap, både före, under och efter en kris.
“Vi vill att Mötesplats Samhällssäkerhet ska vara mer än ett konferensprogram – det ska vara en levande arena där erfarenheter delas och nya samarbeten uppstår. Genom samarbetet med Krisledningspodden stärker vi den rösten både på plats och bortom Kistamässan. Nätverksytan blir en naturlig knutpunkt för dem som vill fördjupa samtalen, ställa frågor och ta med sig lärdomar hem till den egna organisationen”
säger David Ejnar, projektledare för Mötesplats Samhällssäkerhet.
Som en del av samarbetet skapas en särskild nätverksyta på Mötesplats Samhällssäkerhet där Krisledningspodden finns på plats under båda dagarna. Ytan utformas som en öppen mötesplats för samtal, intervjuer, spontana möten och livelyssning till liveinspelningar av podden.
Krisledningspodden kommer att livepodda enligt ett gemensamt framtaget schema, med fokus på aktuella frågor inom samhällssäkerhet, krisledning och totalförsvar. Innehållet formas av Krisledningspodden och Murphy Solution.
Nätverksytan blir en naturlig mötesplats för deltagare från kommuner, regioner, myndigheter, näringsliv, civilsamhälle och försvarssektor som vill fördjupa sig i frågor om hur vi tillsammans bygger ett säkrare Sverige.
“Vi är stolta och glada över partnerskapet. Mötesplats Samhällssäkerhet är en av de viktigaste mötesplatserna för krisfrågor som vi har i Sverige. Både när man tittar på de ämnen och talare som dyker upp men också utifrån att det är en fantastisk plats för nätverkande och kontaktskapande.” säger Mats Bohman, programledare för Krisledningspodden och grundare av Murphy Solution.
”Vi har sytt ihop ett häftigt program för nätverksytan. Jag ser fram emot att möta både besökare och många av poddens lyssnare där. Det blir förstås lajvpodd där jag intervjuar mässans talare, men även stationer för eftersnack och dialog tillsammans med Murphy. Man får så många tankar under de här dagarna. Det vill vi fånga upp genom att fortsätta samtalet och bjuda in till reflektion” avslutar Mats.
Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av exklusiva
erbjudanden och den senaste informationen om mötesplatsen.
Genom att prenumerera samtycker jag till att ta emot kampanjer
från Mötesplats samhällssäkerhet i enlighet med vår integritetspolicyn